Higiena jamy ustnej psa i kota jest bardzo ważnym, a niestety często pomijanym elementem zapewniającym prawidłowe zdrowie naszych podopiecznych. Niewielu właścicieli zwierzaków wie, że choroby jamy ustnej niosą za sobą ryzyko szeregu powikłań takich jak choroby nerek i serca, a co za tym idzie – bagatelizują ważny element profilaktyki, jakim jest higiena jamy ustnej.
W jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej?
O zęby zwierzaka najlepiej dbać od początku życia. Obecnie istnieje wiele możliwości profilaktyki – od regularnego szczotkowania zębów specjalną szczoteczką i pastą dla zwierząt, po przeznaczone do mycia zębów chusteczki usuwające bakteryjną płytkę nazębną oraz dodatki do wody w formie płynu zapobiegające tworzeniu się kamienia nazębnego. Ważne, by nie używać produktów przeznaczonych dla ludzi – mogą prowadzić do zatrucia.
Do diety warto wprowadzić przysmaki dentystyczne oraz naturalne gryzaki, które są świetnym uzupełnieniem podstawowej profilaktyki.
Regularna kontrola stanu zębów u lekarza weterynarii zalecana jest przynajmniej raz w roku. Lekarz oceni stan zębów i zaproponuje odpowiednie środki zapobiegające tworzeniu się kamienia nazębnego, może też zalecić sanację jamy ustnej, czyli usuwanie kamienia nazębnego w narkozie.
Na co zwrócić uwagę?
Najczęstszym objawem, który świadczy o infekcji dziąseł, psujących się zębach lub aftach jest nieprzyjemny zapach w jamie ustnej. Nie bagatelizujmy go. Rozwijająca się infekcja może spowodować problemy z gryzieniem, a pies lub kot może z czasem zacząć odmawiać jedzenia. Zaniepokoić nas powinny również zaczerwienione dziąsła lub będące objawem dyskomfortu w pyszczku ślinienie się.
Pamiętajmy, że dbając w domu o higienę jamy ustnej naszego zwierzaka mamy realny wpływ na jakość i długość jego życia. Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać, niż leczyć” odpowiednia profilaktyka może zapobiec wielu chorobom i pozwoli pupilowi cieszyć się dobrym zdrowiem.