Porady

jak dbać o psa latem

Jak dbać o psa latem?

Zbliża się lato – okres długich spacerów, wakacji i wyjazdów. Coraz więcej z nas decyduje się, by pies podróżował z nami na urlop, traktując zwierzaka, jak członka rodziny. Do wspólnych wycieczek zachęcają hotele i domki letniskowe, które nie tylko pozwalają klientom na zabranie ze sobą zwierzaka, ale i zawierają szereg udogodnień dla naszych podopiecznych. Dzisiaj psy towarzyszą nam w górskich wędrówkach, na plaży, a nawet podczas podróży zagranicznych. Gdy upały dają o sobie znać, naszym obowiązkiem jest zapewnienie psu komfortowych warunków.

Mata chłodząca dla psa


Sprawdzonym i popularnym rozwiązaniem jest mata chłodząca dla psa, na której zwierzak może się położyć i schłodzić podczas wysokich temperatur. Mata chłodząca może być dla psa dodatkowym legowiskiem w domu, w ogrodzie, czy w samochodzie, a możemy ją kupić w stacjonarnych i internetowych sklepach zoologicznych.

Co jeszcze możemy zrobić, gdy psu jest gorąco?


Choć to oczywiste, pamiętajmy by zawsze zabierać ze sobą świeżą wodę w specjalnym dozowniku w formie butelki podróżnej. Wszędzie tam, gdzie nie będzie dostępu do wody, unikniemy u psa odwodnienia, które zawsze jest dla zwierzaka niebezpieczne. W domu zmieniajmy psu wodę w misce nawet kilka razy dziennie, by była chłodna i świeża.

Jeśli zabieramy psa na wycieczkę samochodem, nigdy nie zostawiajmy go samego w zamkniętym aucie lub nieklimatyzowany, zamkniętym pomieszczeniu. Ponieważ psy gruczoły potowe mają jedynie na poduszkach łap, nie są w stanie szybko ochłodzić całego organizmu. Zwierzak zamknięty w samochodzie w upalny dzień narażony jest na duże ryzyko przegrzania, udaru, a nawet uduszenia.

Jeśli zauważymy takie objawy jak nadmierne zianie, przyspieszona akcja serca, ślinienie się, niezwłocznie powinniśmy podjąć się chłodzenia psa. Należy przenieść zwierzaka w chłodne, zaciemnione miejsce i stopniowo go ochładzać. Ważne, by robić to powoli, by zwierzak nie doznał szoku termicznego. W tym celu sprawdzą się mokre ręczniki i kompresy. Następnie należy udać się do lekarza weterynarii.

Co jeszcze możemy zrobić dla psa, gdy doskwierają nam upały?


Świetnym izolatorem ciepła jest dla psa jego sierść, szczególnie ta dłuższa i gęsta. Ważne, by była w dobrej formie, wówczas zapewni psu odpowiednią ochroną przez przegrzaniem, zatem dbajmy, by regularnie ją czesać i trymować. W trakcie upału nie powinniśmy golić sierści – odsłonięta skóra psa jest w znacznym stopniu narażona na poparzenie.

Szczególną opieką podczas upałów powinniśmy otoczyć szczeniaki, suki w ciąży, psy w podeszłym wieku oraz psy rasy brachycefaliczne (na przykład buldogi francuskie, mopsy, boksery). Te ostatnie charakteryzują się kwadratową czaszką, krótką kufą i spłaszczonym pyszczkiem, przez co mają ograniczoną możliwość chłodzenia.

Jeśli tylko zadbamy odpowiednio o komfort psa, aktywne wakacje mogą dla psa i jego właściciela formą rozrywki oraz cennym doświadczeniem.

Zadzwoń teraz