Porady

Kiedy skorzystać z pomocy behawiorysty?

Kto posiada psa lub kota wie, że nie zawsze współpraca zwierzaka z człowiekiem wygląda idealnie. Istnieje szereg zachowań, które mogą stanowić nie lada problem dla opiekuna, takie jak oszczekiwanie mijających nas na spacerach rowerów, ciągnięcie na smyczy czy nieustanne szczekanie pod naszą nieobecność w domu w przypadku psów. U kotów może to być załatwianie się poza kuwetą (po wykluczeniu powodów zdrowotnych), niezgoda w stadzie, nadaktywność i wiele innych.

Brak odpowiedniej reakcji z naszej strony może skutkować pogłębieniem się problemu, a zwierzakowi pokazuje, że akceptujemy jego zachowanie.

Behawiorysta dla psa lub kota

Jednak jak zareagować, by odpowiednio przepracować problem i nie zaszkodzić naszemu pupilowi? W podobnych przypadkach zgłośmy się do behawiorysty. To osoba, która pomoże nam poprawić wspólne relacje ze zwierzakiem i spojrzy na nią wielowymiarowo. Szukanie rad w Internecie nie będzie dobrym pomysłem — jest on pełny szkodliwych rad, które mogą tylko zaostrzyć niechciane zachowania. Potrzebna jest wnikliwa obserwacja psa lub kota w jego naturalnym środowisku oraz rozmowa z opiekunem, by behawiorysta był w stanie zaproponować odpowiedni plan działania.

Techniki pracy ze zwierzakiem behawiorysta dobiera indywidualnie do każdego przypadku, nie ma złotego środka na jeden problem, ponieważ może mieć on wiele podłoży. Przykładowo, szczekanie na mijającego nas psa może być efektem strachu przed nim, chęci zabawy lub tak zwanej agresji smyczowej. W każdym przypadku praca ze zwierzakiem będzie wyglądała inaczej.

Często zdarza się, że behawiorysta pełni rolę adwokata zwierzaka, wyjaśniając opiekunowi punkt widzenia zwierzaka. Najprostszym przykładem może być załatwianie się kota poza kuwetą. Zdarza się, że po wykluczeniu problemów zdrowotnych u lekarza weterynarii opiekun wychodzi z założenia, że kot posikuje ze złośliwości. Gdy po raz kolejny znajdujemy brudną pościel, denerwujemy się na zwierzaka, nasza reakcja jest głośna i gwałtowna, co tylko stresuje kota i powoduje kolejne zaburzenia. Podobnie jak w przypadku nadmiernego szczekania u psa, załatwianie się poza kuwetą może być spowodowane wieloma czynnikami – od nieodpowiedniego żwirku po zaburzenia lękowe.

Musimy pamiętać, że poprzez zachowanie zwierzak przekazuje nam swoje potrzeby, które dla każdego psa, czy kota są indywidualne. Odpowiednie odczytanie zwierzęcej mowy pomoże nam lepiej zrozumieć zwierzaka oraz polepszyć wzajemne stosunki.

Jak przygotować się do spotkania z behawiorystą?

Konsultacja behawiorystyczna odbywa się w codziennym otoczeniu zwierzaka, więc prawdopodobnie wizyta odbędzie się w Twoim domu. Jeśli chcemy przepracować zachowanie, które ma miejsce podczas spacerów, behawiorysta może udać się na spacer z Tobą i Twoim psem, by przyjrzeć się jego zachowaniu. Warto przygotować zawczasu filmiki z zachowaniem zwierzaka. Jeśli nasz pies lub kot jest lękliwy, jego zachowanie może się zmienić podczas wizyty nieznanej osoby. By o niczym nie zapomnieć, wypiszmy sobie wcześniej wszystkie tematy, które chcielibyśmy omówić oraz pytania. Ważne, by podczas wizyty byli w domu obecni wszyscy domownicy, ponieważ każda, z pozoru błaha informacja, może być istotna.

Pamiętajmy, że najczęściej praca ze zwierzakiem wymaga czasu, a poprawa jego zachowania nie nastąpi w dniu wizyty. To naszym zadaniem jest, by postępować zgodnie z zaleceniami behawiorysty i zachęcać zwierzaka do współpracy.

Zadzwoń teraz