Ponieważ wszystkie zabiegi wykonywane są pod narkozą, niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie naszego zwierzaka do operacji, dzięki czemu procedura zabiegowa będzie dla niego jeszcze bezpieczniejsza.
Aby zakwalifikować pupila do zabiegu, zalecane jest badanie krwi – morfologia i biochemia. Wynik badania wykaże, czy zwierzak kwalifikuje się do narkozy, a sama operacja będzie dla niego bezpieczniejsza. Na badanie krwi przyprowadzamy psa i kota na czczo, po 12-godzinnej głodówce. Niedostosowanie się do tego zalecenia może zaburzyć prawidłowy wynik, dlatego odstawienie na ten czas posiłku oraz wszelkich przysmaków jest koniecznością.
Jeśli u zwierzaka wystąpiły w ostatnim czasie niepokojące objawy w postaci biegunki, wymiotów, kaszlu, trudności z oddychaniem, kataru lub zmian skórnych, koniecznie poinformuj o tym lekarza. Być może pupil będzie potrzebował dodatkowej diagnostyki. Ważną informacją dla lekarza w przypadku kotek lub suczek jest termin ostatniej rui. Pozwoli nam stwierdzić, czy zabieg może się odbyć w ustalonym czasie.
Planując zabieg, musimy wziąć pod uwagę termin szczepień. Możemy zaszczepić zwierzaka dwa tygodnie przed zabiegiem, lub dwa tygodnie po nim.
Jeśli wyniki krwi są prawidłowe, a lekarz nie stwierdził przeciwwskazań do operacji, nadszedł czas na przygotowanie do dnia zabiegu. Podobnie, jak w przypadku badania krwi, konieczna jest bezwzględna, 12-godzinna głodówka. Dodatkowo dwie godziny przed ustaloną godziną zabiegu odstawiamy zwierzakowi wodę. Pozwoli to uniknąć wymiotów, a w konsekwencji zachłyśnięcia się, a także odciąży układ krążenia. W dniu operacji oraz dzień przed nią, ograniczmy zwierzakowi ruch do minimum.
Po zabiegu organizm naszego zwierzaka nie funkcjonuje normalnie. Temperatura ciała może odbiegać od normy, nasz pupil może być wrażliwy na bodźce zewnętrze. Zawczasu przygotujmy mu w domu spokojne miejsce, w którym będą czekać na niego miękkie legowisko oraz koc. Nie pozwólmy, by zwierzak odpoczywał na łóżku, dzięki temu ograniczymy ryzyko upadku z wysokości. Uważnie wysłuchajmy zaleceń pozabiegowych, które przedstawi lekarz. Przez kolejne 12 godzin nie karmimy zwierzaka, ani nie podajemy mu wody. Środki znieczulające mogą spowodować wymioty lub zaburzenia połykania, dlatego wstrzymujemy się z karmieniem do następnego dnia. Ponieważ zwierzaki mają tendencję do nadmiernego zainteresowania raną pooperacyjną, lekarz zaproponuje ubranko pooperacyjne lub kołnierz. Nie ma konieczności, by kupować je wcześniej – w lecznicy posiadamy ubranka i kołnierze w każdym rozmiarze.
Jeśli zostały zastosowane szwy rozpuszczalne, najczęściej lekarz wyznaczy jedynie datę wizyty kontrolnej, na którą warto zarezerwować termin. W przypadku szwów niewchłanialnych koniczne będzie stawienie się na dodatkową wizytę w celu ich ściągnięcia.
Pamiętajmy, że od naszej postawy zależy bezpieczny powrót do zdrowia pupila, dlatego tak ważne jest, by wdrożyć powyższe zalecenia w okresie przed i pooperacyjnym. Dzięki temu nasz zwierzak szybciej wróci do pełni sił.