Sterylizacja kotki i kastracja kocura to podstawowe zabiegi, nad którymi w swoim czasie zastanawia się prawie każdy opiekun kota. Niewątpliwym plusem sterylizacji i kastracji jest ograniczenie ryzyka wielu poważnych chorób, między innymi ropomacicza u kotek i nowotworu jąder u kocurów. Jak wiemy, lepiej zapobiegać, niż leczyć, tym bardziej że leczenie może być długie, kosztowne i nie zawsze kończy się sukcesem.
Kolejną zaletą sterylizacji kotek i kastracji kocurów jest zmniejszenie populacji bezdomnych kotów, prawdą jest bowiem, że niewiele z nich przeżywa, a wśród tych, które przeżyją, mało który znajdzie dom. Niestety większość z nich umiera, nierzadko po ciężkich i wyczerpujących chorobach, na przykład panleukopenii.
To, ile kosztuje sterylizacja kotki zależy od kilku czynników, między innymi od tego, czy kotka jest już w ciąży oraz jaką narkozę zastosujemy. W przypadku kocurów koszt kastracji warunkuje umiejscowienie jąder, gdyż zdarza się, że kocur jest wnętrem, przez co konieczne jest „otwarcie” kota w trakcie zabiegu w celu usunięcia jąder.
Kiedy wykastrować kocura, a kiedy sterylizować kotkę?
Kastrację najlepiej wykonać jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej kota. Pozwoli to zapobiec niechcianym zachowaniom, jak na przykład znaczenie terenu. Zalecany wiek to szósty miesiąc życia, choć zdarza się, że kastrujemy koty wcześniej.
Kotki również możemy sterylizować w młodym wieku – nawet przed pierwszą rują. Jeśli kotka jest w rujce, musimy odczekać minimum dwa tygodnie od jej zakończenia, by przystąpić do zabiegu.
Aby przeprowadzić zabieg w odpowiednim momencie, najlepiej poradzić się lekarza weterynarii, który po badaniu klinicznym zwierzaka wyznaczy dla niego termin zabiegu.
Kotka po sterylizacji na skutek podanego znieczulenia może przez pierwszą dobę być osowiała i mieć problemy z poruszaniem się. Jest to normalna reakcja, która następnego dnia się normuje.
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj dzień po zabiegu zwierzak może jeść i pić. Nie musimy się tym martwić, ponieważ w trakcie wybudzania kotka dostaje kroplówkę, która zapobiega odwodnieniu.
Ile trwa zabieg?
Często zastanawiamy się ile trwa zabieg sterylizacji kotki i kastracji kota. Wbrew pozorom kastracja jest mało inwazyjnym zabiegiem i jeśli kocurek nie jest wnętrem, zabieg trwa około dwudziestu minut. Do tego czasu należy doliczyć czas przygotowania zwierzaka do zabiegu – podanie narkozy, leków etc. Sterylizacja kotki jest nieco bardziej złożona, dlatego trwa nieco dłużej – zazwyczaj około godziny.
Zdarza się, że lekarz zaleci ubranko dla kota po sterylizacji. Dzieje się tak, gdy zwierzak nadmiernie interesuje się raną i konieczne jest jej zabezpieczenie. W klinice posiadamy pełną rozmiarówkę ubranek, dzięki czemu dopasujemy ubranko zarówno dla młodego kota, jak i dorosłego kota większej rasy.
Kiedy można wysterylizować kotkę po porodzie?
Mając na uwadze dobro kociaków, które kotka musi odkarmić, najlepiej zrobić to około dwóch miesięcy po porodzie, jednak jeszcze przed kolejną rują. Mitem jest jednak opinia, iż kotka powinna choć raz w życiu rodzić. Jeśli nie posiadamy hodowli kotów, nie doprowadzając kotki do ciąży unikamy ewentualnych powikłań pozabiegowych oraz niepewnej przyszłości kociaków.