W wyjątkowych sytuacjach nasi lekarze weterynarii dojeżdżają na wizyty domowe, jednak konieczne jest zarezerwowanie takiej wizyty z kilkudniowym wyprzedzeniem.
Na weterynaryjnej wizycie domowej lekarz jest w stanie:
1. Zaszczepić zwierzaka
Wizytę domową szczególnie warto zarezerwować sobie w przypadku pierwszych szczepień szczeniaka, kociaka, lub całego miotu. Niezaszczepione maluchy nie nabyły jeszcze odporności, przez co wizyta w przychodni weterynaryjnej, którą odwiedzają chore zwierzaki, może być bardziej ryzykowna, niż wizyta domowa.
2. Pobrać krew do badań
Jeśli nasz podopieczny wyjątkowo mocno stresuje się podróżą i wizytą w gabinecie, warto rozważyć możliwość pobrania krwi w domu. Niekiedy silny stres przekłada się na wyniki, które mogą okazać się przekłamane, więc jeśli podczas wizyty w gabinecie stres jest wyjątkowo silny, zasadne jest, by w celu pobrania krwi zaprosić lekarza weterynarii na wizytę domową.
3. Dokonać eutanazji
To szczególnie trudny moment dla opiekuna. Niektórzy, również ze względu na komfort zwierzaka, proszą, by ta ostatnia wizyta odbyła się w domu.
Jeśli Wasz pupil ma niepokojące objawy, takie jak duszność, niedowład kończyn, wymioty, biegunka, osłabienie — konieczna jest pilna wizyta w lecznicy. Taki zwierzak potrzebuje zazwyczaj konkretnych leków oraz szerokiej diagnostyki, którą należy wykonać na specjalistycznym sprzęcie (na przykład aparat RTG, USG). Nie bez znaczenia jest również fakt, że w domu brakuje sterylnych warunków, co przy wielu czynnościach medycznych może stanowić ryzyko dla zwierzaka.